Artiklid

Kuidas hoida oma rätikud pehmed ja kohevad?

Posted On jaanuar 20, 2018 at 3:43 p.l. by / No Comments

Kuidas hoida oma rätikud pehmed ja kohevad?

Sagedase pesemise tagajärjel võivad rätikud kiirelt kaotada oma pehmuse. Kuidas siis hooldada oma rätikuid nii, et ka pärast paljusid pesukordi rätikud pehmed ja kaunid välja näeksid?

Kindlasti tuleb võimalikult täpselt järgida pesemissümboleid. Kes tekstiilide hooldusmärke lugeda ei oska, leiab väikese spikri siit. 

Pese rätikuid teistest rõivaesemetest eraldi, ning seda maksimaalselt 60 kraadi juures, mina soovitan pesta erksavärvilisi rätikuid pigem 30-40 kraadi juures. Seda sellepärast, et värvid paremini säiliksid.

Olen pesnud rätikuid 60 kraadises pesuvees ja kuivatanud kõrgetel tsentrifuugipööretel. Kahjuks kaotas rätik oma värvid ja esialgse kuju ☹

 

 Pesuloputusvahendid

Kanga pehmendaja kasutamine on suur probleem, sest võtab vannilinadelt ära vett imavad omadused ning muudavad rätiku pealispinna vahaseks. Loobu loputusvahendist täielikult.

Pesuvahendid

Jälgima peaks pesuvahendi kasutamise juhiseid.

Miks?

Iga paki peal on kirjas pesuvahendi doseerimise juhised, kuid paljud kipuvad pulbrit raputama tunde järgi. Doseerimise täpsust on väga oluline, sest aladoseeringu puhul võib juhtuda, et tugevam mustus ei eemaldu pesus, aga üledoseerimisel ei suuda pesumasin pesuaineid välja loputada ja need jäävad kangasse ning tekib allergiaoht.

Reegel,

mida kuumem on vee temperatuur, seda vähem jääb kangastesse pesuainete jääke, kuna need lahustuvad kuumas vees lihtsalt kiiremini.

Väike kavalus,

vähenda vannilinade pesemiseks kuluva pesuvahendi kogust poole võrra. Iga paari pesu korra järel jäta pesuvahend üldse lisamata ja kasuta selle asemel söögiäädikat.

Kareda vee pehmendamiseks lisa väiksele kogusele pesuvahendile veidike söögiäädikat – see lihtne nipp aitab hästi kaasa rätikute pehmuse säilitamisele.

Kui rätik on mingil põhjusel eriti must ja sa pead palju pesuvahendit kasutama, kasuta ka lisaloputustprogrammi.

Kuivatamine

Rätikute (kuivatis) ülekuivatamine kahjustab kanagakiude. Nende liiga vähene kuivatamine tekitab kanngale kopituslõhna.

Et üht või teist olukorda vältida, selleks raputa vannilina päris tublisti enne pesu ja pärast kuivatamist. Kui kopituslõhn on ligi tulnud, pese rätikud läbi, lisades pesuvette pisut soodat.

Peale pesu jääb paha lõhn rätikutele endiselt juurde siis on aeg pesta oma pesumasinat.

Kui tihti peaks rätikuid pesema? Loe maakodu artiklit siit.

 

 

 

Lisa kommentaar